ВО "Свобода"

ENG

10 січня
Свободівці Надвірнянщини вшанували пам'ять загиблих вояків УПА сотні "Чайки"
Свободівці Надвірнянщини вшанували пам'ять загиблих вояків УПА сотні "Чайки"

В час Різдвяних свят в селі Верхній Майдан з ініціятиви Надвірнянської районної організації ВО "Свобода" відбулося вже традиційне вшанування пам'яти загиблих вояків УПА сотні "Чайки". Цьогоріч минає 73 роки, як 7 січня відбувся нерівний бій упівців з енкаведистами.

Спільно з надвірнянськими свободівцями, зокрема, депутатом Івано-Франківської обласної ради Михайлом Іваночком, депутатами Надвірнянської районної ради Сергієм Штогриним та Андрієм Томином, а також депутатом Черкаської обласної ради, членом політради ВО "Свобода" Юрієм Ботнаром.

Біля могил, де поховані вояки сотні "Чайки", настоятель храму УГКЦ "Святих Володимира та Ольги", УГКЦ "Святого Миколая" о. Михайло Федорів та військовий капелан з м. Коломиї о. Василь Довганюк відправили панахиду за душами невинно убієнних.

Звертаючись до громади, Юрій Ботнар наголосив на невидимій лінії, якою з'єднані Надвірнянщина та Черкащина.

"У 20-х роках ХХ століття в Холодному Яру та й по цілій Черкащині також зібралася сила українців, що боролась за рідний край. А вже за двадцять років по цілій Галичині повстанці продовжили цю святу справу. Для нас завжди буде прикладом, як вшановує своїх Героїв, своїх предків громада Прикарпаття.

Знаємо, що ворог суне не лише зі Сходу під своїми московськими триколорами. Але й під маскою "цінностей" намагається зруйнувати наші традиції, наші родини, нашу культуру. Хоче, аби ми стали деукраїнізованою юрбою поділених на купки рабів, що ненавидять одне одного. Лише гуртом, згадавши заповіді про любов, взаємопідтримку, повагу та мораль зможемо здолати все і збудувати ту Україну, за яку боролися холодноярці, вояки УПА та за яку воює нині на фронті українське військо!" - відзначив Юрій Ботнар.

У своєму зверненні депутат Івано-Франківської обласної ради голова РО ВО "Свобода" Михайло Іваночко наголосив, що вже традиційно в Різдвяні свята разом з громадою села Верхній Майдан надвірнянські свободівці вшановують не тільки полеглих вояків УПА сотні "Чайки", а й всіх героїв національно-визвольної боротьби.

"Нещодавно українські націоналісти, зокрема голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок, відвідав живу легенду, сотенного УПА Мирослава Симчича і спільно з побратимами-свободівцями привітав його з 95-літтям. У свій поважний вік сотник "Кривоніс" і досі веде боротьбу за Українську державу, саме такі люди як він є нашим дороговказом у теперішньому протистоянні московському ворогу. Він ніколи не опускав руки і гідно переніс всі життєві випробування й із таких людей як Мирослав Симчич, Степан Бандера і сотенний "Чайка" необхідно брати приклад. Українська нація перебуває зараз у режимі не тільки зовнішньої, а й внутрішньої окупації, тобто в руках кількох людей і їх сімей сконцентрована влада в державі. Вони володіють загальнодержавними ресурсами і з підпорядкованих їм ЗМІ нав'язують нам думку наче все не так і погано. Однак, товариство, треба розуміти значущість власних цінностей і традицій, берегти їх і щоб ліберальність, яка тотожна байдужости, не кралась у нашу свідомість, повторюймо слова сотенного "Кривоноса": "без націоналізму, не буде України. Плекаймо своє рідне, за яке гинули наші батьки, діди і прадіди, - те, за що на смерть стоять бійці московсько-української війни. Ми, націоналісти, є традиціоналістами. Шануймо свою землю, своїх Героїв! Слава Україні! Героям Слава!" - наголосив Михайло Іваночко.

Також на місці бою повстанців з московітами біля символічної могили учасники заходу виконали Гімн України та заколядували.

Довідково: Зі спогадів очевидців: "7 січня 1945 року, на Різдво, сотня "Чайки" перейшла у Верхній Майдан, де ще застали курінь "Іскри". Він знявся з постою і пішов у бік Парища, а його сотня залишилася у селі. Десь о третій годині дня більшовики напали на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не ризикувати життям жителів села, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на засідку. Майже усі загинули в нерівному бою, 70-80 людей, ніхто не міг точно їх порахувати. У цьому бою поліг сотенний "Чайка", чотовий "Місько". Ті повстанці, які відступали до села, дивом уціліли.

Тіла загиблих повстанців місцеві мешканці поховали у спільній могилі.

Курінний "Іскра" поклявся відомстити за смерть друга "Чайки". Через два тижні він заманив більшовиків у засідку. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів".

Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО "Свобода"