ВО "Свобода"

ENG

28 червня
Калуські та бучацькі свободівці провели спільні заходи на вшанування повстанського командира Ярослава Косарчина "Байрака"
Калуські та бучацькі свободівці провели спільні заходи на вшанування повстанського командира Ярослава Косарчина "Байрака"

Калуш і Сваричів, що на Прикарпатті, і Бучач на Тернопільщині поєднав повстанський командир Ярослав Косарчин "Байрак". У селі Нагірянці (нині у межах Бучача) 15 серпня 2019 року, на Калущині діяв як крайовий провідник ОУН "Карпати", у Сваричеві, що на Рожнятівщині, разом з побратимами 12 грудня 1951 року загинув у нерівному бою з большевиками.

Щоб вшанувати героя, більше дізнатися про нього, калуські та бучацькі свободівці підготували ряд спільних заходів, які відбулися 27 червня 2018 року. Націоналісти взяли участь у пам'ятному вічі у Сваричеві, організованому свободівцями Рожнятівшини, побували на вулиці Ярослава Косарчина у Калуші, поклали квіти до меморіальної дошки героя на будівлі Калуської ЗОШ № 3, а також у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка провели цікаві "Історико-краєзнавчі діалоги: Бучач ‒ Сваричів ‒ Калуш: Ярослав Косарчин (псевдо "Байрак") ‒ сотник УПА, крайовий провідник ОУН "Карпати".

Розпорядниця заходу, депутат обласної ради, свободівка Оксана Тебешевська ознайомила присутніх з основними етапами короткого, але героїчного життя сотника УПА, командира ТВ "Магура", Лицаря Срібного Хреста Бойової Заслуги ІІ класу Ярослава Косарчина "Байрака", підкресливши його відданість українській справі, мужність у боротьбі з окупантами.

Жваве обговорення викликав виступ калуського краєзнавця, ініціатора встановлення у Калуші меморіальної дошки провідникові Миколи Когута ‒ автора першої книжки про славного українця "Повстанська доля "Байрака".

У заході також взяли участь родичі Ярослава Косарчина зі Львова: Микола Косарчин, Остап Гишка, які навели багато цікавих і невідомих фактів біографії сотника, Тарас та Уляна Гишки.

Про підготовку до святкування 100-річчя від дня народження земляка говорили свободівці з Бучача, зокрема голова Бучацької районної організації ВО "Свобода", заступник голови райради Василь Вонсяк, депутат цієї ж ради Руслан Крупа.

Питання джерельної бази для глибшого вивчення життя і боротьби Я. Байрака розкрив науковий співробітник краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів. Складні умови та особливості боротьби українських повстанців на теренах нашого краю охарактеризував кандидат історичних наук Ігор Ільницький, цікаву інформацію про звання і нагороди в Українській повстанській армії подав учасник бойових дій на Сході, офіцер запасу Ігор Кубрак, а свободівець-калушанин Ігор Сметанський закликав шанувати героїв минулого, адже їхню самовіддану боротьбу за Україну продовжують наші сучасники, які боронять незалежність Української держави у війні з московитами.

Такі заходи зміцнюють український дух, сталять нашу волю, сприяють об'єднанню зусиль у боротьбі за Україну.

Прес-служба Калуської районної організації ВО "Свобода"