ВО "Свобода"

ENG

11 липня
На Надвірнянщині відбувся круглий стіл з питань українсько-польських взаємовідносин
На Надвірнянщині відбувся круглий стіл з питань українсько-польських взаємовідносин

З метою встановлення правди в історії та захисту пам'яті про героїв ОУН та УПА за ініціятиви свободівців, зокрема депутата Івано-Франківської обласної ради Михайла Іваночка та голови Надвірнянської районної ради Івана Гурмака, 10 липня 2018 року відбувся науково-експертний круглий стіл з питань українсько-польських стосунків у 40-х роках ХХ століття. У засіданні столу взяли участь науковці, експерти, представники місцевої влади та зацікавлена громадськість Надвірнянщини.

Розпочався захід із хвилини мовчання в знак вшанування пам'яті жертв війни. Згодом учасники заглибились в історію України періоду Другої світової війни. Саме в її контексті перейшли до безпосереднього розгляду теми круглого столу, а саме подій на Волині в 1943 році, на яких наразі спекулюють польські політики.

Провівши історичний екскурс, історики Надвірнянщини спільно дійшли єдиної думки, окреслили причини Волинської трагедії та висловили власні погляди на тогочасні події. Антиукраїнська політика поляків призвела до того, що українці повинні були захищатися і насамперед силою. Наші села ще задовго до подій 1943 року зазнавали жорстоких нападів польських вояків, зокрема армії Крайової. Поляки переконують, що під час Волинської трагедії, розгорілася кривава міжетнічна драма, була чистка виключно польського населення, зухвало збільшують кількість жертв з боку поляків і зменшують зі сторони українців. Називають цей період Волинською різнею, та навіть геноцидом. Таке однобоке сприйняття трагедії є свідченням того, що й зараз поляки не визнають своєї провини за знищення десятки тисяч українців.

Краєзнавці зауважили, що необхідно враховувати вплив третьої сили на тогочасні події. Адже в розпалюванні етнічної ворожнечі насамперед була зацікавлена Німеччина.

Історики пригадали події 2003 року, ще тоді до 60-ї річниці Волинської трагедії, польський та український президенти Кваснєвський і Кучма підписали спільну заяву-примирення. У ній, зокрема, були слова: "Просимо прощення і прощаємо." Поляки зараз ніби підігрують Росії, знову, гостро і однобоко, вирішили висвітлити українсько-польську трагедію 1943 року. З польської сторони пролунала фраза "Українські націоналісти замордували тисячі поляків" і жодного слова про жорстоко вбитих тими ж поляками українців. Учасники круглого столу зійшлися на єдиному - треба твердо відстоювати своє і не прогинатися.

"Ми господарі своєї історії."- звучало в дискусії. Історики навели історичні дані щодо жертв Волинської трагедії в кількості 18 тис. загиблих поляків і приблизно стільки ж українців і зробили висновок, що ні теоретично і практично вояки УПА не могли знищити за один день сто тисяч населення, як про це говорять польські історики.

Серед основних причин виникнення конфлікту на Волині в 1943 році це антиукраїнська політика, діяльність армії Крайової, етнічні чистки в 1942 році проти українців. "Волинь 43" ‒ це була вимушена дія у відповідь на польські злодіяння. Однак проблема українців в тому, що зараз при владі не має державотворців, які повинні відстоювати національні інтереси. Політику політикам, а історію треба залишити історикам.

Присутні відзначили напружену ситуацію вже на кордоні з Польщею і наголосили, що українська діаспора в Польщі асимілюється тож дух українства треба підтримувати з України. Якщо ми хочемо примирення то прощаймо разом, а не в односторонньому порядку.

"Поляки дивляться на Волинь лише крізь призму антипольської етнічної чистки 1943 року і забувають про загальний історичний контекст - те, що Польща кілька століть блокувала створення незалежної української держави на землях, де більшість становили етнічні українці. Маю на увазі події XVII, XIX, початку XX століття і весь соціальний, економічний і політичний контекст відносин. Політики повертаються до теми "Волинь 43" з наближенням чергової "круглої дати". - додав історик-націоналіст, голова районного товариства "Меморіал" ім.. В. Стуса, Євген Луців.

Історія є надзвичайно мобілізуючим засобом, тому її так активно використовують у політичних цілях. За таких обставин важко сподіватися якогось примирення чи логічного діалогу, де б звучали аргументи і, особливо, щоб ті аргументи були почуті з обох боків. Будувати дружні відносини зможе молоде покоління, бо минуле не змінити, а треба йти далі і творити теперішнє заради гідного майбутнього - прокоментував військовий капелан комбатанського об'єднання "Легіон Свободи" о. Василь Довганюк.

Голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак поділився власним досвідом спілкування як посадовця з польськими політиками і зауважив: "Нагнітання антиукраїнської пропаганди в Польщі є прямою загрозою національній безпеці України. Ми знаємо хто наші Герої, хто друг, а хто ворог, не втручаємось у внутрішню політику сусідніх держав, в тому числі й Польщі, тож відповідно українські національні інтереси не повинні цікавити нікого окрім самих українців. Мабуть, вони розуміють, що Україна нині переживає не найкращі часи у своїй історії, а тема трагічних подій на Волині під час війни у нас малодосліджена, тому й нав'язують нам власні стереотипи. Однак, у нас є високоосвічені люди, історики, дослідники, які здатні захистити і спростувати подібні "наклепи".

Коментуючи напруження відносин України та Польщі, яке склалося останнім часом у зв'язку з прийняттям польським парламентом скандальних поправок до законодавства про Інститут національної пам'яті, якими передбачено кримінальну відповідальність за пропаганду ідей "українського націоналізму", депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Іваночко наголосив: "Наш брат забув Смоленськ і тим самим лице свого справжнього ворога, натомість намагається дискредитувати Героїв України, які жертовно боролися і гинули за нашу самостійність, незалежність, але за мирне майбутнє всієї Європи".

Михайло Іваночко зачитав присутнім зразок резолюції напрацьований націоналістами, як підсумок засідання. Внісши деякі пропозиції, експертна група одноголосно підтримала.

Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО "Свобода"